העיר באר שבע חדשות ועדכונים

לחצים מופעלים על אוניברסיטת יוהנסבורג להטיל חרם על אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע

Posted by באר שבע סיטי on Tuesday, September 28, 2010 Under: באר שבע חינוך ילדים ונוער
הנהלת אוניברסיטת בן-גוריון עוקבת בדאגה רבה אחר הניסיונות של קבוצות פוליטיות  המפעילות לחץ על אוניברסיטת יוהנסבורג להטיל עליה חרם ולבטל הסכם חתום לשיתוף פעולה מחקרי בין שתי האוניברסיטאות. תכנית המחקר המשותפת נועדה לפתור בעיות אמיתיות של זיהום במאגר מים ליד יוהנסבורג ועשוי לתרום לשיפור איכות מאגר המים, לטובת תושבי דרום אפריקה.

המתנגדים לשיתוף פעולה זה מאשימים את אוניברסיטת בן-גוריון ב"פגיעה בחופש אקדמי וזכויות האדם, בהיותה שותפה לדבר עברה לשיטת האפרטהייד שמנהיגה ממשלת ישראל". האשמות אלה-ואחרות המופיעות  בהצהרתם, הינן מוטעות לחלוטין ומבוססות על בורות ועל דעה קדומה.
בשנים האחרונות עומדת מדינת ישראל בפני מתקפה על עצם הלגיטימציה לקיומה כמדינה יהודית ודמוקרטית. המתקפה על ישראל במאפייניה הנוכחיים התגבשה כבר לאחר ועידת דרבן הראשונה (2001), אולם מאז מבצע עופרת יצוקה (ינואר 09) ולנוכח הקיפאון בתהליך המדיני, היא מתעצמת בצורה משמעותית. מטרתם של גורמים היוזמים חרם מכל סוג שהוא, לרבות על מוסדות אקדמיים בישראל, היא בידודה של ישראל במרחב הבין לאומי . 
"אוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא התגלמות דו-קיום ומהווה דוגמא מובהקת לשיתוף פעולה עם מוסדות אקדמיים וגורמים אחרים פלסטיניים וירדניים, לרבות מעורבות הדוקה באוכלוסיה הבדואית בנגב, הן באמצעות המרכז לחקר החברה הבדואית והתפתחותה, הפועל במסגרתה. מעורבות זו עומדת בסתירה לטענות של מובילי המהלך הזה נגד האוניברסיטה, שאינו מובן, מנותק לחלוטין מההוויה ומהמציאות בשטח. חרם אקדמי על האוניברסיטה עלול לסכן פעילויות לחיזוק הדו-קיום, כמו גם לפגוע בשיתופי פעולה מחקריים-אקדמיים למען הכלל. למותר להדגיש כי האוניברסיטאות בישראל אינן ארגונים פוליטיים, ואין להן שום השפעה על מדיניות הממשלה והמפלגות באשר הן", נאמר בתגובת האוניברסיטה.
יצוין, כי ב-1997 נשיא דרום אפריקה, נלסון מנדלה, קיבל תואר ד"ר לאות כבוד מאוניברסיטת בן-גוריון, תוך שהוא משבח את הישגיה של האוניברסיטה, בציינו כי "באוניברסיטת בן-גוריון בנגב יש לנו מרכז מצוינות, המייצג את המיטב שבמסורות העם היהודי: חוש של שליחות; בינלאומיות וכושר המצאה".
בטקס הענקת תואר ד"ר לאות כבוד מאוניברסיטת בן-גוריון, במאי 2009, אמר ד"ר מוחמד אל-חדיד יו"ר הוועדה המתמדת של הצלב האדום הבין-לאומי והסהר האדום הבין-לאומי והירדני שאוניברסיטת בן-גוריון תמיד מילאה תפקיד בבניית יחסים עם המדינות השכנות וכיום, כמעט בכל פקולטה ומכון יש לפחות פרויקט משותף אחד עם מדינה ערבית שכנה או עם הרשות הפלשתינאית יצוין כי ב-1997 נשיא דרום אפריקה, נלסון מנדלה, קיבל תואר ד"ר לאות כבוד מאוניברסיטת בן-גוריון תוך שהוא משבח את הישגיה של האוניברסיטה, בציינו כי באוניברסיטת בן-גוריון בנגב יש לנו מרכז מצוינות המייצג את המיטב שבמסורות העם היהודי חוש של שליחות בינלאומיות וכושר המצאה

In : באר שבע חינוך ילדים ונוער 


Tags: "באר שבע" "אוניברסיטת בן גוריון" 
באר שבע סיטי בפייסבוק

אנחנו עושים כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים באתר. לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הוויזואלי, כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

חדשות באר שבע סיטי פרסומים אחרונים

עוד בבאר שבע סיטי

ערוצי תוכן באר שבע סיטי